- izvor: http://www.pks.rs/tabid/2369/Default.aspx?iditem=13089&idjezik=1&idchannel=76&idlevel=118&newsperpage=1a5
- http://www.pdis.org.rs/pdis/index.php?option=com_content&view=article&id=132:pks-zaostajanje-u-implementaciji-informacionih-tehnologija-u-prosveti&catid=2:vestin&Itemid=2
Zaostajanje u implementaciji informacionih tehnologija u prosveti
BEOGRAD, 26 septembar 2011. (IKTServis)- U Beogradu su Društvo za informatiku Srbije, PKS i Pokret za elektronsku privatnost Srbiji organizovali 22. septembra okrugli sto „Implementacija informacionih tehnologija u prosveti“.
U razgovoru su učestvovali: prof. Dr Dragana Bečejska-Vujaklija, Nikola Marković, Aleksandar Arsenin, Mirjana Lazar, Mirjana Isakov, Snežana Marković, Katarina Anđelković, Katarina Milanović, Nikola Čudić i dr.
Povod za organizaciju diskusije su pružile procene da su informacione tehnolojije još uvek veoma malo implementirane u prosveti a to se prema mišljenju učesnika ogleda u:
-niskom nivou znanja iz informatike koje stiču učenici u osnovnoj i srednjoj školi. Predstavnici univerziteta ukazuju da je nivo i kvalitet znanja velikog dela srednjoškolaca toliko nizak, da skoro ceo prvi semestar moraju da posvetu sticanju elementarnih znanja iz informatike i da tek kasnije u drugom semestru predaju predviđenu nastavu. Poslodavci upozoravaju da veliki broj mladih kadrova koje primaju u radni odnos mora da prođe dopunsku obuku da bi mogli da primene raspoložive IKT i aplikacije. Očigledno je da su problemi u: neadekvatnim nastavnim programima, malom fondu časova, nedovoljnoj opremljenosti škola sa savremenom opremom, neosposobljenošću pojedinih nastavnika i sl.
-nastavlja se odliv najkvalitetnijih domaćih kadrova zbog malih ličnih dohodaka i domaće kompanije teško dolaze do kvalitetnih kadrova,
-deo nastavnika nije dovoljno osposobljena za savremenu nastavu iz informatike,
-neprihvatljiv je predlog da se i sadašnji nedovoljan fond casova iz informatike u gimnazijama reducira,
-jedan broj nastavnika se opire predlogu da se i u neinformatičkim predmetima koriste informacione tehnologije kao alat za efikasnije izvođenje nastave,
-sve veći broj učenika primene Interneta svodi na korišćenje društvenih mreža i ne zna da koristi internet u učenju i rešavanju školskih zadataka.
-jedan broj učenika svoje površno poznavanje informatike objašnjava time što nema svoj računar kod kuće ili u školi nema adekvatnu opremu ili prilike da dovoljno koristi računar.
-uočava se da raste broj učenika koji previše vremena (više sati) provode na Internetu u igranju, pretraživanju nekih društveno neprihvatljih sadržaja (pornografija, pedofilija i sl.)
Sve ovo su pojave na koje ukazuju oni koji su svakodnevno u kontaktu sa mladima, i na koje uglavnom nema organizovane reakcije. Na ovaj način se umanjuju očekivani pozitivni efekti od postojeće nastave informatike i korišćenja raspoložive opreme.
Pored ukazivanja na negativne pojave i trendove konstatovano je da se poslednjih godina preduzima i niz aktivnosti koje doprinose uspešnom razvoju implementacije informacionih tehnologija u prosveti. Neke takve mere su:
-Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, a sada Uprava za digitalnu agendu su uspešno sproveli: nabavku i instalacija računarske opreme u 2.910 škola u okviru akcije „digitalna škola“, konkurs za izbor rešenja za primenu računarau nastavi raznih predmeta, akciju na Internetu „klikni bezbedno“ i dr.
-Majkrosoft je razvio program za nastavnike „Partner u školi“ koji je omogućio obuku oko 7.000 nastavnika i „Antologiju srpske književnosti“ na Internetu. Predstavnici škole „dr Milan Petrović“ iz Novog Sada započinje razvoj interaktivnog sajta „Učenje na daljinu“, a već ima sajt „milanče „ koji koriste svakodnevno oko 100 učenika za učenje matematike, srpskog jezika, prirode i likovnog a u skladu sa nastavnim programom.
-Pokret za elektronsku privatnost je inicirao formiranje internet biblioteke koja bi omogućila publikovanje i pregledanje školskih bibliotečkih fondova.
Na kraju skupa je konstatovano, da pored pomenutih i niza drugih pojedinačnih uspeha, u osnovi se u prosveti značajno zaostaje u implementaciji informacionih tehnologija.
Zaključeno je da se rezime diskusije pošalje nadležnim državnim organima i zatraži razgovor.
Nikola Marković, ICTSERVIS
IKTSERVIS.INFORMATIKA
Anita Manjenčić, savetnik
Udruženje informatičke delatnosti
Privredna komora Srbije
Resavska 15, 11 000 Beograd, Srbija
Tel: +381 11 3304 521
Fax: +381 11 3304 556
e-mail: anita.manjencic@pks.rs
www.pks.rs
Нема коментара:
Постави коментар