Microsoft Office Excel
Rad sa imenovanom grupom ćelija
Nikola Lazić IV F1
Microsoft Office je programski paket napravljen 1989. godne za korisnike Apple Macintosh-a. Ubrzo nakon njegovog izdavanja napravljene su i prve verzije za operativni sistem Microsoft Windows.
Do danas je izbačeno vie verzija Microsoft Office-a (MO 3.0, 4.0, 95,97,2000, XP, 2003, 2007, 2010) ali najčesće se koristi Microsoft Office 2003.
Svaki paket Microsoft Office-a se sastoji od skupa programa među kojima se najvie koriste Word (za obradu teksta) , Excel (za rad sa tabelama), Outlook (program za e-mail), Power Point (za prezentacije).
Za ekonomiste najpogodniji i najznačajniji jeste Microsoft Excel koji slui za reavanje problema matematičkog tipa pomoću tabela i različitih formula.
Moe se koristiti i za izradu jednostavnijih baza podataka (za izradu sloenijih baza podataka koristi se Microsoft Access) a na osnovu unetih podataka moe se izraditi i grafikon.
Slika br.1 Izgled radne povrine Microsoft Office Excel-a
Kada pokrenete Microsoft Office Excel otvoriće vam se novi prozor , čiji je izgled prikazan na slici 1, koji predstavlja radnu povrinu ovog programa.
Veći deo radne povrine zauzimaju pravougaone povrine ili kako se drugačije nazivaju ćelije.
Horizontalni niz ćelija naziva se red dok vertikalni niz predstavlja kolonu. Redovi su numerisani brojevima a kolone su označene slovima.
Na samom vrhu prozora nalazi se naslovna traka koja prikazuje naziv dokumenta čiji sadraj se pristupa.
Sledi glavni meni sa 9 opcija od kojih svaka sadri dodatne mogućnosti u okviru padajuće liste.
Ispod glavnog menija nalazi se prostor za palete alata. Ovaj prostor se moe urediti po vaoj elji , moete dodavati i sklanjati potrebne palete alata.
Ispod korisnih alata nalazi se i prostor za formulu. Ovde moete detaljno analizirati sadraj formule koju koristite i vriti njene izmene ukoliko je to potrebno.
U donjem delu prozora nalaze se oznake radnih listova. Jednostavno klikom na neku od tih oznaka moe se preći na novi radni list koji prestavlja novi prazan prostor za rad.
Statusna traka na dnu Microsoft Office programa prikazuje status opcija koje su izabrane da se prikazuju na statusnoj traci. Mnoge opcije su podrazumevano izabrane, ali moete prilagoditi statusnu traku i uključiti ili isključiti neke opcije.
Ukoliko prilikom rada u Excelu koristite veliki broj podataka i teko se snalazite, vae ćelije moete dobro organizovati tako to ćete svakoj od njih dodeliti ime. Ime ćelije mora biti formirano tako da tačno opisuje funkciju koju vri, moe se reći da je to ime opisno npr. POREZ, PRIHOD, RASHOD ili neko drugo ime koje vam je odgovara.
Sama procedura imenovanja ćelije ili grupe ćelija je sledeća:
· Potrebno je da se izabere ćelija ili grupa ćelija kojoj elimo da dodamo ime
· Aktivirati opciju INSERT→NAME→DEFINE i otvoriće se novi prozor (slika br. 2)
Slika br. 2 Prozor opcije Define Name
Ime odabrane grupe ćelija moete uneti u prvom praznom polju odnosno u polju NAMES IN WORKBOOK.
Ispod ovog polja nalazi se jo jedan prazan prostor koji slui kao lista dodeljenih imena.
U donjem delu prozora nalazi se i polje REFERS TO koje nam pokazuje radni list koji koristimo i adresu ćelija koje imenujemo. Postoji mogućnost da sami dodate adrese ćelija.
Na desnoj strani prozora nalaze se četiri tastera. Prvi je taster OK koji slui za prihvatanje promena. Sledeći je taster CLOSE slui za zatvaranje prozora, ADD za dodavanje nove grupe ćelija i DELETE za brisanje postojeće imenovane grupe.
Jednostavniji način da se postigne imenovanje ćelija je preko kombinacije tastera Ctrl+F3. Prvo je potrebno da se odaberu ćelije a onda i pritisnuti kombinaciju tastera.
Ukoliko elite da pristupite određenoj grupi imenovanih ćelija to moete učiniti tako to ćete u glvnom meniju izabrati EDIT→GO TO ili lakim putem preko tastera F5.
Rad sa imenovanom grupom ćelija vam skraćuje vreme obrade podataka u Excel u, olakava upotrebu funkcija i izračunavanje podataka i pored toga čini va radni prostor u Excel-u organizovanijim.
Ova tabela pokazuje izračunavanje kalkulacije cena primenom adresa ćelija, to se moe videti u liniji za formulu.
Poznati su podaci o količini proizvoda kao i ceni bez PDV-a, potrebno je izračunati iznos PDV-a, cenu sa PDV-om i ukupan iznos za svaki proizvod.
Ova tabela pokazuje izračunavanje kalkulacije cena putem imenovanih grupa ćelija.
Potrebno je da selektujete svaku kolonu pojedinačno i imenujete je na već objanjen način.
Ćelije od B2 do B6 imenovati kao količina, C2 do C6 kao cena bez PDV-a i tako redom.
Postupak izračunavanja je jesnostavniji jer umesto da upisujete adrese ćelija upisete samo imena grupa tj. kolona.
Kolona PDV se moe izračunati tako to u označite ćeliju D2 i u njoj upiete sledeće =Cena_bez_PDV_a*18%.
Dobija se rezultat za prvi proizvod, a da bi se dobilo reenje za ostale proizvode ne morate kucati ponovo, već samo selektovati ćeliju sa reenjem, kliknuti na donji destni ugao ćelije i prevući do poslednje ćelije u koloni.
Tako se cena sa PDV-om dobija kao zbir cene bez PDV-a i kolone PDV, a kolona Iznos" kao proizvod količine i cene sa PDV-om.
Нема коментара:
Постави коментар