RAD SA TEKSTUALNIM FUNKCIJAMA U MS EXCEL-U
Učenik: Stevan Savić
kola: Ekonomska kola Ni
Odeljenje: IVF1
Mentor: Dejan Pejčić
Ovaj tekst ima za cilj da čitaoce uputi u korićenje tekstualnih funkcija u okviru MS Excel softvera. Tekstualne funkcije imaju iroku primenu kada je reč o radu u ovom softveru pa je s toga i poznavanje istih veoma bitno.
Za početak, da vidimo koje su to tekstualne funkcije najbitnije u MS Excel-u:
· Concatenate
· Left
· Len
· Lower
· Mid
· Proper
· Right
· Upper
Detaljno ćemo objasniti svrhu i način korićenja svake od ovih funkcija u daljem tekstu.
Concatenate
Konkatenacija je funkcija koja nam omogućava da sadrinu dve ćelije prenesemo zajedno u treću ćeliju. Ukoliko npr. u jednoj ćeliji imamo ispisano ime, a u druogj prezime nekog lica, a potrebno nam je da u nekoj trećoj ćeliji imamo puno ime i prezime lica, to ćemo postići konkatenacijom. Potrebno je selektovati ćeliju u kojoj elimo da spojimo sadraj dve prethodne ćelije, u okviru insert functions" menija izabrati tekstualne funkcije, a zatim i konkatenaciju, a onda u prozoru function arguments" izabrati eljene ćelije čiji sadraj elimo da se nađe u naoj selektovanoj ćeliji. Ipak, tada nećemo dobiti eljeni rezulata jer će ime i prezime biti spojeni, to svakako ne elimo. Da bi se to izbeglo, umesto da Text2" bude prezime, unećemo samo razmak obeleen znacima navoda, a onda će Text3" u okviru Function arguments prozora biti prezime. Na taj način smo odvojili ime od prezimena i dobili eljeni rezultat.
Left
Funkcija Left je takođe vrlo jednostavna za korićenje. Slui kako bi iz sadraja jedne ćelije izvukli, u drugoj ćeliji, određeni broj karaktera, s leve strane. Ovu funkciju moemo primeniti kada iz JMBG-a nekog lica elimo da izvučemo dan rođenja. Poto prva dva karaktera predstavljaju dan rođenja, u Function arguments meniju, kao Text izabraćemo ćeliju u kojoj se nalazi eljeni matični broj, a kao Num_chars staviti 2, jer elimo da izvučemo prva 2 karaktera.
Len
Funkcijom Len, utvrđuje se broj karaktera u nekoj ćeliji. Kada se otvori Function arguments prozor, dovoljno je samo selektovati ćeliju čiji broj karaktera elimo da utvrdimo.
Lower
Ukoliko su podaci iz neke ćelije uneti velikm slovima, a nama je potrebno da u drugoj ćeliji budu uneti malim slovima, iskoristićemo funkciju Lower kako bi ih smanjili", odnosno iz upper case" prebacili u lower case". Postupak je i ovde veoma jednostavan; nakon to smo otvorili prozor Function Arguments, selektujemo ćeliju čije podatke elimo da prepravimo" i taj izbor potvrdimo.
Mid
Ranije smo u tekstu objasnili primenu funkcije Left. Dali smo primer kada se iz JMBG-a izvlači dan rođenja neke osobe. Sa druge strane, funkcijom Mid, iz neke ćelije izdvojićemo eljeni broj karaktera iz sredine. I ovde ćemo kao primer uzeti JMBG, s tim to nam je sada cilj da odredimo mesec u kome je osoba rođena. Nakon otvaranja prozora Function Arguments, biramo iz koje ćelije izvlačimo karaktere, zatim unosimo Start_num, odnosno redni broj prvog karaktera koji elimo da izvučemo (u naem slučaju 3) i na kraju, broj karaktera koje elimo da izvučemo, kod nas će to biti 2, poto se radi o mesecu rođenja.
Proper
U slučaju da je nečije lično ime uneto kompletno velikim ili malim slovima, iskoristićemo funkciju Proper kako bi nam lična imena bila uneta gramatički ispravno. U slučaju da se u ćeliji nalaze dva niza karaktera odvojenih razmakom, npr. ime i prezime zajedno u jednoj ćeliji, funkcija Proper će i u imenu i u prezimenu staviti veliko početno slovo. Dovoljno je samo u Text polje Function Argument menija uneti oznaku ćelije čiji sadraj elimo da ispravimo i taj izbor potvrdimo.
Right
Suprotno od funkcije Left, postoji i funkcija Right, čija je namena izdvajanje karaktera iz neke ćelije sa desne strane. Ovde ćemo kao primer uzeti kompletan datum rođenja, iz koga ćemo, pomoću funkcije Right izvući godinu rođenja. Postupak je identičan kao kod funkcije Right, jedina razlika je u strani s koje se podaci izvlače; u okviru prozora Function Arguments izaberemo ćeliju iz koje izvlačimo karaktere, a zatim izaberemo i koji broj karaktera izvlačimo, to je u naem slučaju 4, jer se radi o godini rođenja.
Upper
Ovom funkcijom ćemo sve karaktere iz jedne ćelije, bili oni uneti svim malim slovima ili sa početnim velikim slovom, ukoliko se radi o ličnom imenu, ispisati velikim slovima. Mi ćemo kao primer iskoristiti lično ime.Potrebno je u okviru Function Arguments prozora izabrati ćeliju iz koje ćete ispravljati podatke i potvrditi taj izbor.
Nadam se da ste prateći ovaj tekst savladali najvanije tekstualne funkcije MS Excel-a i da će vam ovo znanje koristiti u daljem radu u ovom programu, a takođe je dobro poznavanje ovih funkcija, jedan od preduslova za dobro baratanje sličnim funkcijama u okviru drugog softvera iz Office paketa, MS Access-a.
Нема коментара:
Постави коментар