уторак, 10. април 2012.

2. Razred - MS Excel - Tipovi podataka u Excel-u - Darko Djoredjevic

Tipovi podataka

 

Tipom podatka u Excel-u smatra se vrednosni oblik koji ima neka konstanta ili rezultat formule. Prepoznavanje tipova podataka je bitno, jer od toga zavisi mogućnost operisanja (recimo, besmisleno je sabirati tekst i broj).

 

Tekst je bilo kakav skup znakova (slova, cifre i specijalni znaci), i predstavlja najopštiji tip podatka. Ukoliko korisnik insistira da se sadržaj vidi kao tekst, što ima smisla u odredenim prilikama, kao prvi znak treba uneti apostrof ( ' ); Ovaj znak se neće videti u ćeliji, osim u toku editovanja. Drugi način da se sadržaj smatra tekstom jeste zatvaranje među navodnike ("123" nije broj, već tekst). Maksimalna dužina tekstualnog podatka u ćeliji je 32000 znakova, a tekst se inicijalno uravnava ulevo.

 

Broj je posebni tip podatka u ćeliji: sastoji se od cifara 0-9 i specijalnih znakova koji odreduju posebni oblik broja (predznak, separator klase, oznaka za procenat, oznaka valute itd). Osim osnovnog oblika, broj se može uneti i sa separatorom klasa (npr.  123.456,78), kao razlomak (npr.   1/12), u eksponencijalnom obliku ( l,05E-O4) itd. 

Broj ulazi u računske operacije sa najviše petnaest značajnih cifara,dok se cifre niže vrednosti pretvaraju u nule. Sve varijante brojeva se inicijalno desno uravnavaju u ćeliji.

 

Datum i vreme su karakteristični oblici brojeva. Brojevima se smatraju ne zbog načina prezentacije u tabeli, već zbog internog načina čuvanja i obrade. Naime, Excel svaki datum kojim manipuliše vidi kao redni broj, počev od 1. januara 1900. godine. Koristeći ovaj reper, moguće je koristiti datumski oblik podatka u računskim operacijama.  Recimo da želite da saznate koliko ima dana između datuma dva projekta ili da saznate koliko je dana za kupovinu preostalo pre nekog praznika. Da biste izbrojali koliko ima dana do nekog datuma, možete upotrebiti funkciju TODAY.

Datumi.     Koristite kosu crtu ili crticu za razdvajanje delova datuma; na primer, upišite 9/5/2002 ili 5–sep–2002. Da biste uneli tekući datum, pritisnite tastere CTRL+; (tačka i zarez).

 

Vreme.     Da biste uneli 12–časovno vreme, posle vremena upišite razmak, a zatim a ili p. Na primer, 9:00 p. Inače, Microsoft Excel unosi vreme kao AM. Da biste uneli tekuće vreme, pritisnite tastere CTRL+SHIFT+: (dvotačka).

 

 

Automatsko popunjavanje kolone stavkama koje se ponavljaju.

 

Ako se prvih nekoliko znakova koje upišete u ćeliju podudaraju sa postojećim unosom u toj koloni, Microsoft Excel popunjava preostale znakove umesto vas. Excel na ovaj način dopunjava samo one unose koji sadrže tekst ili kombinaciju teksta i brojeva; unosi koji sadrže samo brojeve, datume ili vremena ne dopunjavaju se na ovaj način:

Pritisnite taster ENTER da biste prihvatili predloženi unos. Dopunjeni unos se doslovno podudara sa postojećim unosom i u pogledu malih i velikih slova.

Nastavite da kucate ako želite da zamenite automatski unete znakove.

Pritisnite taster BACKSPACE ako želite da izbrišete automatski unete znakove.

Kliknite na ćeliju desnim tasterom miša, a zatim u priručnom meniju izaberite stavku Odaberi sa liste da biste izabrali stavku sa liste stavki koje su unete u kolonu.

 

 

 

Oblik prikaza sadržaja

 

Sadržaju ćelije, a pogotovo broju, možete dodeliti poseban format ili oblik prikaza. Pod tim se podrazumeva prikaz podatka na radnom listu bez obzira na njegovu vrednost: recimo, broj decimala broja, oznaka valute, oblik datuma, itd. Krenimo od nekoliko primera ponašanja Excel-a u prepoznavanju formata.

 

U nekoliko ćelija unesite tačno sledeće sadržaje:

 

12.345,678

123456,123456

15 Din.

15,00 Din.

 

Excel je odmah prihvatio prva dva broja u decimalnom formatu, prvi put sa separatorom klasa, drugi put bez njih. Druga dva broja su prihvaćena u formatu valute, jednom bez decimala, drugi put sa njima. Sad naizmenično aktivirajte ove ćelije i pogledajte šta se vidi u liniji za unos: samo osnovni oblik broja. Excel je odmah prihvatio unete formate u ćeliju, pamteći sve decimale čak i ako ih ne prikazuje u ćeliji; te decimale će ravnopravno učestvovati u računskim operacijama, videle se one ili ne.

 

Sad promenite vrednosti: unesite broj 1111 u sve četiri ćelije. Šta se desilo: na početku, Excel je prepoznao i prihvatio unete formate pri prvom unosu brojeva. Posle toga, broj 1111 je „prosto" unet, ali je preostao očuvani format koji je već postojao u ćeliji. To važi kao pravilo u Excel-u: prvi specijalni format prikaza ostaje zabeležen kao svojstvo ćelije i sledeći uneti podatak će se jednako oblikovati. U takvim slučajevima, jedini način da promenite oblik prikaza u ćeliji je forsirana promena formata: osobina oblika ostaje zadržana čak i kad izbrišete sadržaj ćelije.

 

Currency

 

Kategorija Currency je namenjena prikazu novčanih iznosa. Osim lokalnih zapisa simbola (kod nas je to Din.) i specijalnih oznaka za dolar, evro I slične valute, priložen je i dugi spisak oznaka valuta po ISO standardu (tri velika slova), koje se koriste u međudržavnom platnom prometu; nažalost, naš dinar je ovde još uvek označen bivšom skraćenicom YUN umesto novom CSD. Računovodstveni formati su slični valutama, uz razliku da se negativan broj prikazuje u zagradi i bez predznaka.

 

 

 

 

 

 

Нема коментара: