Učenici Prve nike gimnazije u borbi za bezbedan internet
Na republičko takmičenje Sajt za bezbedan internet", plasirala su se 3 učenika Prve nike gimnazije Stevan Sremac. Njihovi blogovi ocenjeni su kao najbolji na okrunom takmičenju, a kako bi na republičkom bili uspeniji doprineće broj pregleda, komentara i lajkova njihovih sajtova.
Zato su se prijavili na ovo takmičenje i zato osećaju odgovornost da pomau vrnjacima da bezbedno koriste internet, za portal City radija govorili su nagrađeni gimnazijalci.
Stefan Jovanović, III-2, osvojio je prvo mesto na okrunom takmičenju Sajt za bezbedan internet".
Prvi deo takmičenja podrazumevao je polaganje testa a drugi deo predstavljao je ocenjivanje naih sajtova. Cilj tih sajtova je da se promovie bezbednost na internetu. Na zadatak je da putem tih sajtova damo savete deci kako da bezbedno koriste internet i zatite se od opasnosti koje im prete na internetu. Pored tekstova o tome, ja sam napravio jedan video snimak o elektronskom nasilju, odnosno o onome to bi se moglo dogoditi na internetu, ali i elektronskim uređajima, mobilnim telefonima, kompijuterima. Jedan od brojnih saveta je da deca paze gde ostavljaju svoje lične podatke i fotografije", kae Stefan.
Pored Stefana na republičko takmičenje Sajt za bezbedan internet" iz Prve nike gimnazije Stevan Sremac plasirale su se i Danica Vukotić, IV-4, i Jovana Ilić,III-2,
Danica Vukotić, prvi put učestvuje na takmičenju ove vrste, ali je veoma zadovoljna, naročito jer planira da upie fakultet na kome će se baviti informacionim tehnologijama.
Svako od nas izneo je svoje viđenje bezbednosti na internetu. Svi smo pisali tekstove na istu temu, ali su oni različiti, a razlika je i u dizajnu. Jedan od mojih saveta bi bio da deca paze sa kim stupaju u komunikaciju putem interneta i da ne ugovaraju sastanke, ili odlaze sami na upoznavanje sa osobama sa kojima su se povezali putem interneta. Uvek postoji opasnost da na taj način deca postanu rtve nasilja, kidnapovanja i sličnog. Deca toga nisu svesna, a ni mnogi stariji, jer često razmiljamo ma to se nama ne moe desiti. Mi smo pokuali da im ukaemo da, naalost, i nama moe da se desi i da im ukaemo na mere kojima bi se ti rizici sprečili", rekla je Danica Vukotić.
Jovana Ilić, III-2, kae da je takmičenje privuklo zato to je trebalo da pokau i to koliko su kreativni.
Nije ovo suva informatika i suvi testovi, veće je trebalo pokazati kreativnost. Ja sam jezički smer i pisanje mi dobro ide, a kroz časove informatike smo stekli neko iskustvo i o dizajnu, a mene je to najvie privuklo. Svojim pričama htela sam da se pribliim vrnjacima i da ukaem na to ta se sve deava a da mi ponekad toga nismo ni svesni i moemo upasti u zamku interneta. Jedan od mojih saveta bi bio da deca obrate panju na to sa kim pričaju preko interneta, da budu obazrivi sa strancima koji, često se deava, pokuavaju da im se priblie, a moe se desiti da posle budu na neki način povređeni, da dođe do pojave nekog vida nasilja, poput dečje pornografije", rekla je Jovana Ilić.
Osim to je testiranje donosilo veliki procenat za prolaz dalje, na okrunom takmičenju se ocenjivala i kreativnost i posvećenost temi i problemima kojima se bavi Sajt za bezbedan internet.
Očigledno je da je ovo troje gimnazijalaca ostavilo jak utisak ozbiljno i odgovorno prilazeći temi koja je veoma aktuelna i vana. Da bi se to bolje plasirali na sledećem nivou takmičenja pomoći će broj pregleda, komentara i lajkova njihovih sajtova. Zato vas pozivamo da ih posetite.
Izvor: City radio
Prilozi:
Нема коментара:
Постави коментар