Позивамо Вас на отварање изложбе Удружења Аrt Brut Serbia под називом Заједнички заштитник, у среду 2.септембра 2015. у галeрији Нишког културног центра (Бул. Зорана Ђинђића 37) са почетком у 19 сати!
Удружење Art Brut Serbia се у оквиру свог пројекта „Распад СФРЈ" бави уметничким стваралаштвом које је на директан или индиректан начин повезано са ратовима на простору бивше СФРЈ. Једна од компоненти пројекта је и уметничко-истраживачка акција „Заједнички заштитник".
Акција бомбардовања СРЈ од стране НАТО Алијансе, чији је званични назив операције "Allied Force" односно "Савезничка снага", од тренутка уласка НАТО трупа на Косово и Метохију, јуна 1999. године је трансформисана у акцију "Joint Guardian", што у слободном преводу значи "Заједнички заштитник".
Изложбом радова, пружамо увид у естетику и анализу ликовног стваралаштва у ванредним и ратним околностима. Овај најтрагичнији период нашег друштва, после ратова на простору бивше СФРЈ, сасвим сигурно је надахнуо стварање оригиналног уметничког израза прожетог тешким индивидуалним и колективним искуством.
Отварање изложбе и трибине у Дому културе Грачаница, 24.3.2015. године, на годишњицу почетка бомбардовања, означило је и почетак ове акције. Изложба у Нишу је њен логични наставак.
Излагачи:
Јошкин Шиљан, уметник из Грделице. Сваког дана је цртао и бележио своје мисли и осећања. Понеке радове је временом надограђивао желећи да анимира тадашње искуство и сваке године од 24. марта, излаже те радове где год може, правећи помен жртвама.
Србослав Илић, уметник из Београда. Радио је све време бомбардовања у предсобљу своје куће на Карабурми. Због свог начина рада, многе радове започете током бомбардовања завршавао је у наредним годинама. Србослав на слици ради по неколико месеци, под лупом на мањим форматима и често у радовима има стотинак ликова кроз које описује своја апокалиптична виђења догађаја приликом и после бомбардовања.
Горан Стојчетовић, уметник из Урошевца, Косово и Метохија. Радио је мале цртеже у рекламним блокчићима политичких партија, у подруму стамбене зграде у којој је живео. У дворишту зграде, организовао је ликовне радионице са децом из комшилука. Цртање је наставио и за време избеглиштва по различитим смештајима у којима је боравио са породицом.
Данијел Савовић, уметник из Београда. Напустивши редовне студије графике на ФЛУ Бг, децембра месеца 1998. године, пријављује се на одслужење војног рока. Период бомбардовања је провео у Урошевцу, на КиМ. У рову, на брду око касарне, нацртао је стрип у коме сублимира сопствену и виђену стварност.
Никола Шиндик, књижевник и ликовни уметник из Београда. У складу са својом поетиком рециклирања стварности неизбежно се посветио" небу које се на нас обрушава". Са породицом (сином и супругом) као и колегама уметницима, уприличио је низ перформанса током самог бомбардовања (на Ускрс) као и у потоњим годинама (циклус пројеката под заједничким називом NО PASARAN).
Ненад Брачић, уметник из Београда. Почетак радова са књигама, као уметничким објектима, почиње још док је атеље имао у напуштеној читаоници месног огранка (непостојеће) библиотеке Нови Београд. Радове на њима почиње априла 1999. у време НАТО агресије на нашу земљу, са једноставном идејом, једна жртва - једна прича.
Мирјана Јелић, студенткиња књижевности и глуме из Београда. У време бомбардовања је имала петнаест година. Из Батајнице, која је била под честим ударима бомби, родитељи је шаљу у село Цветановац код Љига. У сеоском потоку је нашла глину и почела да прави скулптуре малог формата. Упоредо је и цртала школским прибором за ликовну културу.
Поред изложбе и отвореног разговора, посетиоци ће имати прилику да уживају у звуцима сирене за узбуну, у извођењу музичара Позоришног ансамбла у Нишу!
Нема коментара:
Постави коментар