Drage učenice i dragi učenici,
Verujem da nije potrebno da vas previe ubeđujemo koliko su promene u oblasti IKT dinamične i koliko sve vie utiču u skoro svim segmentima svakodnevnog rada.
Mnoga zanimanja koja postoje danas verovatno neće postojati za 10 godina i obrnuto. Veoma je teko prognozirati koja i kakva zanimanja će biti u skorijoj budućnosti, odnosno ta će sve budući poslodavci očekivati od vas kada zavrite formalno kolovanje (fakultete), ali je vie nego jasno da ta god budete izabrali da je velika verovatnoća da će se od vas očekivati da to bolje poznajete i koristite IKT servise i alate i da imate "osećaj" za analizu velike količine podataka i algoritamsko-logički način miljenja i odlučivanja.
Do kog nivoa i do koje dubine (detalja) je potrebno da savladate i ovladate konkretnim alatima zavisiće i od mnogo faktora, počev od izbora vae buduće profesije, ali i oblasti u kojima nalazite svoja interesovanja i prednosti.
Svesni gore navedenih činjenica grupa autora, odnosno profesora sa nekoliko fakulteta, gimnazija i osnovnih kola, koji godinama prilično uspeno rade u ovim oblastima, potrudili su se da to većem broju učenika svih osnovnih i srednjih kola, ali i studentima i svim ostalim potencijalno zainteresovanim, kao na primer roditeljima, pripreme najvanije materijale u elektronskom obliku, kako bi svako mogao da pronađe i krene sa proučavanjem onih alata za koje smatra da su mu vani i/ili zanimljivi.
Postavljeni materijali su besplatni, nisu idealni, ali su po ocenama mnogih, prilično dobro pripremljeni i objedinjeni na portalu petlja.org.
Osim svega gore navedenog, velike prednosti ovog portala su i te to svako moe jednostavno da proveri svoja reenja zadataka (sajt koristi onlajn kompajlere sa automatski generisanim test primerima), čak i bez ikakve potrebe da bilo kakav program ili razvojno okruenje instalira na svom računaru kod kuće. Jedini uslov je otvori svoj besplatan nalog na portalu petlja.org.
Takođe, redovno se postavljaju novi materijali, uređuju već postavljani, povezuju se srodni sajtovi, pa ponekad početnicima deluju pomalo natrpano i nepregledno.
Za početak evo prvih smernica i naih kratkih komentara. Svako od vas moe slobodno da izabere (ili ne izabere) ono to mu se sviđa ili odgovara:
- Za početnike, odnosno sve one koji nisu imali prilike da se upoznaju sa programiranjem - Materijali za učenike u osnovnim kolama:
Verovatno vam je već poznatno da od prole kolske godine, učenic od 5.razreda osnovne kole imaju obavezan predmet iz informatike u okviru kojeg počinju da uče programiranje, odnosno algoritamski način miljenja, najpre kroz blokovsko (vidueltno programiranje) najčeće korićenjem programskog jezika Scratch, a zatim od 6.razreda i kroz programski jezik Python. S druge strane, često ćete čuti, naročito od studenata, odnosno naih nekadanjih učenika, da je veoma vano i korisno naučiti ovaj programski jezik, jer će sve vie i vie traiti posebno u budućim novim tehnologijama, kao to su novi digitalni "pametni" uređaju, kućni uređaju na internetu, kibernetika, robotika, vetačka inteligencija, virtuelna stvarnost, 3D, automatizacija, medicinska oprema, dronovi i sl. Pa ukoliko elite da naučite programski jezik koji će, po procenama mnogih, u bliskoj budućnosti biti jedan od najtraenijih kao to je Python, ovo je pravo mesto za početak.
- Za sve učenike sadanjeg 1. razreda gimnazije - Priručnik za 1. razred gimnazije, Programiranje u Pajtonu:
Verovatno ste već upoznati da se nastavni planovi menjaju tako da svaka sledeća generacija učenika ima sve vie redovnih časova iz oblasti algoritamskog načina miljenja, reavanje problema i programiranja. Sadanja generacija učenika 1. razreda svih gimnazijskih smerova učiće na svojim redovnim časovima u 2. polugoditu osnove programiranja, a od velike pomoći će im biti ba ovaj priručnik u Pajtonu. Ukoliko nikada do sada niste imali prilike da se upoznate sa programiranjem, preporuka je da krenete ba od ovog priručnika.
- Za sve učenike od 1. do 4. razreda gimnazije i sve one koji ele da nauče programiranje - Zbirka zadataka:
Zbirka zadataka je namenjena svima, a po trenutno vaećim nastavnim planovima i programima, najvie odgovora učenicima 1., 2. i 3. razreda gimnazije, jer će prepoznati mnoge zadatke sa redovnih časova, kao i zadatke sa testova i pisanih radova.
- Za sve učenike sadanjeg 4. razreda gimnazije i sve one koji ele da nauče veb tehnologije, počev od veb dizajna - Priručnik za JavaScript:
Dananje veb tehnologje, odnosno i najobičniji veb sajtovi su skoro nezamislivi bez upotrebe JavaScript-a. Takođe, u 2. polugoditu 4. razreda u okviru redovne nastave imaćemo nekoliko časova i zadataka ba iz JavaScript-a. Ukoliko elite da naučite JavaScript ovo je pravo mesto odakle treba da počnete.
- Priručnik za početnike (C++):
Ukoliko nikada niste imali prilike da vidite, odnosno napiete program u programskom jeziku C++, a elite da naučite, ovo je pravo mesto da počnete. Takođe, ovde ćete pronaći i prepoznati mnoge zadatke koji su slični naim, koje reavamo u okviru redovne nastave, posebno u 3.razredu. Takođe, ovde ćete naučiti i da koristite razvojno okruenje Visual Studio, koje je godinama najzastupljenije u programerskim firmama, pored Eclipse-a i NetBeans-a.
- Priručnik za početnike (C#):
Ukoliko nikada niste imali prilike da vidite, odnosno napiete program u programskom jeziku C#, a elite da naučite, ovo je pravo mesto da počnete. Takođe, ovde ćete pronaći i prepoznati mnoge zadatke koji su slični naim, koje reavamo u okviru redovne nastave, posebno u 3.razredu. Takođe, ovde ćete naučiti i da koristite razvojno okruenje Visual Studio, koje je godinama najzastupljenije u programerskim firmama, pored Eclipse-a i NetBeans-a. - Priručnik za početnike (C#):
- Uvod u programiranje - Računarski fakultet:
Ukoliko razmiljate da upiite neki fakultet, odnosno smer u oblasti IKT, kao to su na primer ETF, PMF, Računarski, FON, Metropolitan, Singidunum ili neki tehnički, velika je verovatnoća da ćete na prvoj godini u prvom semestru imati predmet kao to je Uvod u programiranje ili sa nekim sličnim nazivom i to u sličnom obimu i formatu kao to prikazano u ovom kursu, uključujući i stvarne primere sa kolokvijuma i ispita. Poslednjih godina na većini fakulteta se u okviru ovog predmeta obrađuje najvie programski jezik C/C++ ili C# ili Java ili pseudo kod.
- Programiranje na .Net platformi:
Ukoliko razmiljate da upiite neki fakultet, odnosno smer u oblasti IKT, kao to su na primer ETF, PMF, Računarski, FON, Metropolitan, Singidunum ili neki tehnički, velika je verovatnoća da ćete na drugoj ili provoj godini imati predmet kao to je Uvod u programiranje ili sa nekim sličnim nazivom i to u sličnom obimu i formatu kao to prikazano u ovom kursu. Najčeće se koristi programski jezik C#.
- Uvod u algoritme:
Ukoliko elite da budete uspeni u svojoj struci, odnosno da steknete pravu osnovu za algoritamski način reavanja zadataka i da ne zavisite mnogo od izbora programskih jezika (a kasnije će vam biti mnogo lake da savlade bilo koji i vie programskih jezika istovremeno) onda je ovo pravi početak. Ipak, naglaavamo da materijali u ovom kursu nisu ba jednostavni, prilično su napredni i zahtevaju solidna znanja iz nekoliko oblasti i predmeta, kao to su matematika, logika, teorija brojeva, fizika i sl. Takođe, na mnogim faklutetima se u sličnom obimu obrađuje predmet (ispit) sa sličnim nazivom.
- Pripreme za takmičenja iz programiranja, odnosno TakProg:
Zvanično takmičenje iz programiranja za učenike srednjih kola u organizaciji DMS. U poslednjih 30 godina u okviru ovog takmičenja učenici iz Srbije i Nia (najčeće iz specijalizovanih matematičkih gimnazija) često osvajaju medalje na međunarnim nivoima. Uskoro počinju kvalifikacije za prvi krug, odnosno prvi nivo takmičenja u ovoj kolskoj godini. Ukoliko ste zainteresovani za ovo takmičenje, onda je ovo pravo mesto za početak.
Osim svega ovoga postoji jo nekoliko kurseva, takmičenja i materijala na ovom portalu. Pregledajte i moda ćete pronaći neto korisno.
Pozdrav,
Dragan Ilić
Нема коментара:
Постави коментар