недеља, 8. мај 2011.

Linux

 
Као швајцарски нож Штампај E-pošta
субота, 07 мај 2011

GNU/Linux стигао до верзије 2

  Понуда програма који пуштају музику и још понешто непрестано расте. Amarok је још пре више година поставио домаћи задатак који многи покушавају да успешно реше, али ретки прилазе довољно близу. Banshee je један од таквих покушаја, а у верзији 2 доноси неколико унапређења која га чине још занимљивијим.
 

Још од прве верзије, која се појавила у јуну 2008. године, Banshee je солидан аудио-плејер с подршком за аутоматско креирање каталога расположиве музике. У старту је овај програм омогућио и пуштање видео-фајлова, ЦД аудио-издања, риповање и резање дискова...

Но, иако ово већ делује сасвим довољно, простора за унапређења је било, па су редовно објављивање нове верзије које су додавале мање или више битне функционалности и исправљале уочене проблеме.

Тако је Banshee добио десетоканални еквилајзер, подршку за интернет радио станице, правилан приказ компилацијских албума, могућност синхронизације с различитим уређајима (иПод се подразумева), а верзија 2, која је светлост дана угледала 6. априла ове године, списак нових могућности заокружује унапређењем опција за додавање музике у плејлисту, бољим интерфејсом и прегледом извођача и албума, проширењима за Ubuntu Оне музичку продавницу и интеграцију у Unity интерфејс новог Ubuntua 11.04 као и дуго очекивану подршку за приказ титлова уз видео-снимке.


 Иако кориснички интерфејс Bansheeja на први поглед може деловати претрпано, заправо је прилично логичан након кратког упознавања. Леви стубац приказује различите типове мултимедијских фајлова и извора: ту се приступа аудио и видео колекцији, као и списку подцастова и интернет радио станица. Ту је и приступ плејлистама и садржајима који се тренутно репродукују, као и онлине услугама као што је Amazon MP3 Store или Ubuntu One Music Store.

Изглед преосталог дела прозора мења се у зависности од одабраних садржаја. Код аудио-фајлова приказује списак извођача, албума и песама у три одвојене целине. Код видеа, приказује се само један списак фајлова, а код интернет услуга, ова секција се понаша као wеб броwсер. Опцијама се распоред елемената може мењати, али не на неограничени број начина. деловати претрпано, заправо је прилично логичан након кратког упознавања. Леви стубац приказује различите типове мултимедијских фајлова и извора: ту се приступа аудио и видео колекцији, као и списку подцастова и интернет радио станица. Ту је и приступ плејлистама и садржајима који се тренутно репродукују, као и онлине услугама као што је Amazon MP3 Store или Ubuntu One Music Store.

Изглед преосталог дела прозора мења се у зависности од одабраних садржаја. Код аудио-фајлова приказује списак извођача, албума и песама у три одвојене целине. Код видеа, приказује се само један списак фајлова, а код интернет услуга, ова секција се понаша као wеб броwсер. Опцијама се распоред елемената може мењати, али не на неограничени број начина.


А најочигледнија мана нове верзије је везана за рад с видео-фајловима. Добродошао додатак приказа титлова, на жалост не подржава наша слова. Иако смо сигурни да би се „буџењем" могло доћи до начина да се кодни распоред за титлове прилагоди локалним потребама, опција за то се не налази нигде у менију и самим тим овај плејер пада на последњем испиту. Опција које се могу подесити има толико мало да их нема довољно.

Како постоји велики број квалитетних програма за пуштање видео-фајлова, можда ова могућност није кључна за Banshee, али због чега онда уопште мењати један солидан аудио-плејер другим не толико другачијим ако не због тих додатних могућности.
Званични сајт: Banshee

У свакодневној употреби, Бансхее има превише добрих алтернатива да би био доминантан и то је можда и најбољи одговор на наше питање из увода. Ако испробате нпр. Exaile i Clementine, наћи ћете сличне плејере који вас не оптерећују опцијама за које ћете радије покренути VLC или омиљени web browser.

Аутор: Марко Херман

Нема коментара: