Drage učenice i dragi učenici 3. razreda,
Rok za postavljanje reenja prvih 10 zadataka je bio do 15.09. Skoro svi učenici III-5 su postavili svoja reenja, koja su već ocenjena. Učenici koji jo uvek nisu postavili reenja svih (prvih 10) zadataka potrebno je da to urade to je moguće pre, jer već uveliko prelazimo na sledeće teme, onosno pisanje, uređivanje i testiranje programskog koda u nekom od programskih jezika korićenjem drugih razvojnih okruenja.
Takođe, potrebno je da učenici koji jo uvek nisu zavrili inicijalni test urade to to je moguće pre.
Na svim časovima do danas, naučili smo da koristimo alat FlowGoritam za algoritamsko reavanje zadataka, testiranje algoritamskog reenja i automatsko generisanje programskog koda u nekoliko programskih jezika, kao i kopiranje linija automatski generisanog programskog koda u jednostavan editor, odnosno txt fajl, ali jo uvek nismo menjali i testirali linije programskog koda.
Takođe, videli smo kako izgleda algoritamsko reenje istih i sličnih zadataka, kao i odgovarajući programski kod (u Pascal-u i malo u Pajtonu) na tabli, odnosno u svesci, bez korićenja alata FlowGorithm kao pomoći, kao i male razlike tih reenja na tabli i u FlowGorithm-u.
Program FlowGorithm moćićete da koristite kao pomoć za reavanje skoro svih kolskih zadataka u 3. razredu (sem na pismenim proverama). Ipak, tokom cele godine, akcenat će biti na pisanju, uređivanju i testiranju programskog koda, a podrazumevaće se da ćete za većinu zadataka bez većih problema biti u stanju da sami pripremite odgovarajuće algoritamsko reenje.
Dok budemo učili pisanje, uređivanje i testiranje progamskog koda biće neophodno da izaberemo i programski jezik i odgovarajuće razvojno okruenje. Tokom cele godine uglavnom ćemo učiti i koristiti programski jezik Pascal i razvojno okruenje Lazarus odnosno Delphi. Lazarus je besplatna verzija komercijalnog razvojnog okruenja Delphi. Ipak, često ćemo neke primere i zadatke posmatrati i kroz programske jezike kao to su Pajton, C++, C# i Java, kao i kroz neka druga razvojna okruenja.
Kako bi to vie izbegli zavisnosti i specifičnosti, kao i nepotrebne intalacije različitih verzija razvojnih okruenja, često ćemo koristiti i besplatna onlajn razvojna okruenja, kao i portal petlja.org. O svemu ovome biće vie reči na sledećim časovima i u učionici i u kabinetu.
Ipak, veoma je vano da se to bolje pripremimo za ovu olast, pa je neophodno da svako od vas, do kraja sledeće nedelje, odnosno do 30.septembra, samostalno, kod kuće, korićenjem udbenika, sveske i dostupnih materijala na internetu, pročita i prouči sledeće:
1.3. Окружења за развој програма, превођење и изградња програма
- Окружења за развој програма, превођење и изградња програма - Увод
- Zadatak 010: Osnovne aritmetičke operacije
- "Hello World" na različitim programskim jezicima
- Programski jezici i Gospodar prstenova
- Opti pregled programskih jezika
- Час програмирања
- Софтвер и ресурси за наставу програмирања у основним школама
- Софтвер и ресурси за наставу програмирања у средњим школама
- IDE - Integrisano okruenje za razvoj programa
- Delphi istorija - od Pascal-a do Borland Developer Studio-a , a zatim obavezno uradi:
- Test 02: Algoritam
2. Objektno orijentisano programiranje - iz udbenika
3. Kreiranje aplikacija u integrisanom razvojnom okruenju
3.1. Елементи развојног окружења
3.2. Апликације са командно-линијским и графичким корисничким интерфејсом
- Апликације са командно-линијским и графичким корисничким интефејсом - Увод
- Programi sa komandno-linijskim interfejsom i grafičkim korisničkim interfejsom
- Zadatak 011: Korisnički interfejs - Poruke korisniku
- Programi sa komandno-linijskim interfejsom
- Zadatak 012: Komandno-linijski korisnički interfejs sa samo jednom (izlaznom) naredbom - Pozdravna poruka
- Zadatak 013: Komandno-linijski korisnički interfejs - Razvojno okruenje Free Pascal (ili Turbo C++)
- Zadatak 014: Komandno-linijski korisnički interfejs - Razvojno okruenje Free Pascal (ili Turbo C++) - Prateće poruke korisniku
- Program sa grafičkim korisničkim interfejsom
- Zadatak 015: Program sa grafičkim korisničkim interfejsom
Pozdrav,
Dragan Ilić
Нема коментара:
Постави коментар