Digitronska agenda
Razmiljam o Digitalnoj agendi Republike Srbije, sudeći po sajtuwww.digitalnaagenda.gov.rs jednoj od najvanijih tema za razvoj zemlje do 2020. Nije loa tema, samo je ja "bistrim" na pogrenom mestu. Naime, već dva sata stojim u redu u policijskoj stanici nadajući se da ću uspeti da produim saobraćajnu dozvolu, to jest da registrujem auto (ispostaviće se, bezuspeno). Pre toga sam bez većih muka uspeo da obavim tehnički pregled i platim sve potrebne dabine na mestu ovlaćenom za taj posao. Tom prilikom sve podatke o meni i vozilu slubenica je unela u kompjuter. Sada čekam da to uradi i slubenica u SUP-u. Sve to je ova na tehničkom pregledu kucala, a potom tampala, ova na policijskom alteru će prekucati. Svaka će u taj posao uloiti po, minimum, dvadeset minuta. Dodajte na to i nekoliko sati mog čekanja. Pola jednog radnog dana (ukupno) potroeno je na registrovanje jednog od dva i po miliona automobila u Srbiji iako je sve moglo da se obavi za dvadesetak minuta, samo da su svi u sistemu umreeni i da drava stvarno veruje onima kojima izdaje dozvole.
Najvaniji deo registracije automobila obavlja se na mestu za tehnički pregled. Tu se kontrolie da li je vozilo ispravno, rade li kočnice, signalizacija i slično. Potom se tu plaća nemala cifra za registraciju, dakle, sve visoko odgovorni poslovi. U SUP-u se ti podaci samo unose u bazu koja je nedostupna firmama koje obavljaju tehničke preglede.
Od preduga vremena u redu, pokuavam da "umreim" ta dva kompjutera. Onaj na tehničkom pregledu, gde je red podnoljiv (samo jedna osoba bila je ispred mene) i ovaj policijski gde je ispred mene jedno petnaest ljudi. Zamiljam kako sve zavravam na prvom mestu, eventualno odlazim u SUP da podignem (novu) saobraćajnu dozvolu. Mada u mom čekačkom bunilu sanjam i kako se moja saobraćajna dozvola dopunjuje daljinski, onoga trenutka kada sam izmirio tehničke i novčane obaveze prema dravi. Motam po glavi da li je to izvodljivo i zaključujem da bi hardverski to bilo znatno jeftinije nego sada, a potreban je samo jedan kvalitetan softver koji bi mogao da se koristi i za druge administrativne potrebe. Recimo, za pasoe i lične karte.
Jedino to u celoj priči nedostaje je, rekoh već, poverenje. Pokuavam da zamislim izraz lica odgovorne osobe kada bih pokuao da joj objasnim da bi saobraćajna dozvola mogla da se produi i van SUP-a. Kako to? Da privatnik overava saobraćajne dozvole?! Ne, odgovaram, privatnik samo unosi podatke u policijsku bazu, pa ako se sve sloi, baza izdaje dozvolu. Ama, kako da pustimo privatnika da unosi podatke, da li si ti normalan, pa to mora slubenik MUP-a, razrogačen je nadleni? Pa, pustili ste ga već da mi proverava kočnice i uzima pare, to je valjda vanije, odgovaram, ali vidim da od toga nema nita. Ne razumemo se.
U tom procepu, barem po meni, zaglavila se srpska digitalna agenda. Daba kompjutera, skupih sajtova (od naih i američkih para), konferencija, slikanja za TV i zaklinjanja u EU. Uzaman, ako sve radimo na isti način kao i pre trideset godina kada nam se digitalna agenda svodila na umeće korićenja digitrona.
Нема коментара:
Постави коментар