Ништа од измена програма у гимназији!
Уто, јул 5, 2011
Коментар ФБГ: На овом сајту имали сте прилике да прочитате најаву измена програма за гимназију, као начин да се превазиђе несклад настао између реформисане основне школе и нереформисане гимназије. Најавили смо усвајање предложених модификација програма за гимназију (које је урадило Министарство просвете) од стране Националног просветног савета. То се јуче није догодило.
Предлог измена програма у гимназији пао је у воду, иако смо претпостављали да ће предлог бити усвојен. Ко зна зашто је то добро? Годинама критикујемо рад Министарства просвете и залажемо се за одлучујућу улогу Националног просветног савета, сматрајући да стратегију образовања не могу водити министар просвете и неколико људи из његове непосредне околине:
(ДАНАС) Чланови Националног просветног савета јуче су, већином гласова, одлучили да скину са дневног реда тачку у којој је требало да разматрају предлог измена наставних програма у гимназијама. Већина чланова тог тела је била против да разматра само програме у једном делу гимназија, али не и програме за све остале средње школе.
- Немамо предлог програма за филолошке и математичке гимназије, као ни за средње стручно образовање. Око 60.000 ученика из реформисане основне школе ће од септембра ући у средње стручне школе, 14.000 ученика у огледна одељења, а око 18.000 у гимназије. Ако бисмо усвајали само програме за гимназије, то значи да бисмо имали двоструке аршине. Није у реду да према гимназијама имамо елитистички однос рекао је Радивоје Стојковић, члан НПС и председник Заједнице гимназија Србије.
Он је подсетио на непромењен став" те заједнице да најпре треба да буду донети стандарди постигнућа ученика, а након тога наставни планови и програми за гимназије и средње стручне школе.
- Ово је већ трећа година како Министарство просвете доставља материјале Националном просветном савету у јуну или јулу, за наставу која треба да почне 1. септембра. Већина чланова НПС ради у образовању и током лета користе годишњи одмор истакла је Десанка Радуновић, председница НПС-а.
Она је рекла да Савет не сноси одговорност што поменути програми нису усвојени и додала да неће потписати ниједну одлуку док Министарство просвете не испуни финансијске обавезе према члановима НПС-а, који већ шест месеци нису добили хонораре. Радуновићева је подсетила да Министарство још није доставило Савету евалуацију огледних образовних профила у средњим школама, иако је то затражено више пута.
Протест
Чланови НПС-а су протестовали и због тога што нису консултовани око измена и допуна Закона о основама система образовања и васпитања, с обзиром на то да је и тај материјал касно прослеђен НПС-у. Они су оценили да је прекршен закон, јер је Предлог измена закона о основама система образовања и васпитања већ у скупштинској процедури. Савет је одлучио да примедбе на измене закона, ипак, упути Одбору за просвету Скупштине Србије.
Нема коментара:
Постави коментар