субота, 13. август 2011.
Roditelji, deca i drutvene mree
Danas, mnoga dece jedva da prave razliku između stvarnog ivota i online ivota. Ona retko koriste drutvene sajtove namenjene deci kao to su Webkinz ili Club Penguin, ali vrlo često koriste socijalne sajtove dizajnirane za odrasle kao to su Windows Live Spaces, YouTube, MySpace, Flickr, Twitter, Facebook i druge. Koje god sajtove koriste, deca i roditelji treba da shvate da sve ove veb stranice moe da vidi svako ko ima pristup Internetu.
Deca koriste ove sajtove za:
Ćaskanje
Igranje igara
Postavljanje i pregledanje fotografija i video zapisa
Postavljanje članaka na blogu
Postavljanje svog profila na mrei
Naalost, neke od informacija koje deca postavljaju na svojim stranicama, mogu ih učiniti metom psiholoke manipulacije, sajber maltretiranja i internet predatora. (Internet predatori su odrasli korisnici interneta koji podatke koriste u cilju zloupotrebe dece i tinejdera, najčeće seksualne.)
Evo nekoliko načina na koje roditelji mogu (i moraju) da pomognu svojoj deci da koristite drutvene sajtove to bezbednije.
· Pričajte sa svojom decom o njihovim iskustvima. Podstaknite svoju decu da vam kau ako neto sa čime se susreću na jednom od ovih sajtova, čini da se osećaju uznemireno, neprijatno ili ugroeno. Ostanite mirni i podsetite vau decu da ste vi tu da im pomognete da razree svaku neprijatnu situaciju, makar da su i oni svojim nesmotrenim ponaanjem na Internetu tome doprineli.
· Postavite pravila korićenja Interneta. Ova pravila bi trebalo da obuhvate drutvene mree koje deca mogu da koriste i na koji način. Posebno obratite panju na podatke koje dete moe da stavi na svoj profil, a moja je preporuka da se mlađoj deci ne dozvoli pristup sobama za ćaskanje (Chat room)
· Obezbedite da vaa deca prate starosne granice na sajtu. Preporučeni uzrast za prijavljivanje na većinu socijalnih sajtova je 13 godina i vie. Ako su vaa deca mlađa ne dozvolite im da koriste ove sajtove. Vano je da zapamtite da ovi sajtovi često nisu u mogućnosti da proveravaju uzrast svojih korisnika.
· Upoznajte se sa mogućnostima sajtova. Proučite sajtove koji vae dete planira da koristi i budite sigurni da i vi i vae dete razumete politiku privatnosti i kodeks ponaanja. Proverite da li sajt prati sadraje koje ljudi postavljaju. Takođe, pregledajte povremeno strane vaeg deteta.
· Insistirajte da vaa deca nikada ne idu na susret sa osobom koju su upoznali samo preko interneta, i podstaknite ih da komuniciraju samo sa ljudima koje lično poznaju. Deca su u realnoj opasnosti, ako idu na sastanak sa osobom koju su upoznala samo preko interneta. Moete pomoći zatiti svoje dece ohrabrujući ih da koriste ove sajtove da komuniciraju sa svojim prijateljima, ali ne i sa ljudima koje nikada nisu upoznala lično.
Moda neće biti dovoljno da jednostavno kaete detetu da ne razgovara sa nepoznatima, zato to vae dete ne shvata uvek da je neko sa kojim su ćaskali preko mree, u stvari stranac.
Tu razliku im treba dobro objasniti, i upozoriti da postoji realna mogućnost da osoba sa kojom komuniciraju preko Interneta ne govori istinu.
· Ne dozvolite da vaa deca koriste puno ime i prezime. Deca treba da koriste samo ime ili nadimak, ali ne i nadimak koji bi bio neprikladan i privukao panju. Takođe, ne dozvolite da vaa deca u svojim porukama navode puna imena svojih prijatelja.
· Proverite sve informacije u profilu vaeg deteta. Mnogi drutveni sajtovi dozvoljavaju deci da se pridrue javnim grupama, na primer grupa učenika određene kole. Budite paljivi kada vaa deca otkrivaju ove i druge informacije koje bi mogle da se koriste za identifikaciju. Previe informacija povećava rizik od zloupotrebe.
· Razmotrite korićenje sajtova koji imaju mogućnost ograničenja javnosti podataka. Neki veb sajtovi vam omogućavaju da lozinkom zatitite va sajt ili koriste druge metode da se ograniči pristup osobama koje vae dete ne poznaje. Sa Vindovs Live Spaces, na primer, moete podesiti dozvolu pristupa samo osobama koje vi odaberete.
· Budite oprezni sa detaljima u fotografijama. Objasnite vaoj deci da fotografije otkrivaju puno ličnih podataka. Poučite svoju decu da ne alju fotografije sebe ili svojih prijatelja, sa jasnim identifikacionim detaljima kao to su ulični znaci, registarske tablice sa vaeg automobila, ili ime kole na majici ili duksu.
· Upozorite svoje dete na izraavanje emocija pred nepoznatima. Verovatno ste već upozorili svoju decu da ne komuniciraju sa strancima direktno na mrei. Međutim, deca koriste drutvene sajtove za pisanje priča i pesama koje često izraavaju snane emocije. Objasnite im da to moe da čita svako ko ima pristup Internetu i da predatori trae upravo emotivno ranjivu decu.
· Razgovarajte sa vaom decom o sajber maltretiranju (Cyberbullying, sajber maltretiranje je koričenje interneta za slanje poruka sa ciljem da se druga osoba povredi, ponizi ili osramoti) Recite im da ako misle da ih neko maltretira na bilo koji način, odmah treba da podele ovu informaciju sa roditeljem, nastavnikom ili drugom odraslom osobom u koju imaju poverenja.
· Uklanjanje stranice vaeg deteta. Ako vae dete odbija da se povinuje pravilima koje ste postavili da biste zatitili njegovu bezbednost, moete se obratiti drutvenom sajtu koje dete koristi i zamoliti ih da uklone stranicu.
Нема коментара:
Постави коментар