среда, 11. април 2012.

2. Razred - MS Excel - Napredno filtriranje - Jelena Petrovic

                    

                                                                  

 

 

Ekonomska škola - Niš

 

 

 

 

 

 

 

TEMA: NAPREDNO FILTRIRANJE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   Profesor :                                                     Učenik :

               

                   Dejan Pejčić                                              Jelena Perović IV f2

 

 

 

 

SADRŽAJ:

 

1.  Napredno filtriranje - uvod

2.  Složeni filter

3.  Kriterijum složenog filtera – komparativni kriterijum

4.  Filtriranje

     4.1. Više uslova u jednoj koloni

     4.2. Jedan uslov u dve kolone ili više njih

     4.3. Jedan uslov u jednoj ili drugoj koloni

     4.4. Jedan od dva skupa uslova za dve kolone

     4.5. Više od dva skupa uslova za jednu kolonu

     4.6. Uslovi kreirani na osnovu izračunavanja formule

5.  Džoker znakovi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  NAPREDNO FILTRIRANJEADVANCED FILTER

 

Excel – napredni filter se koristi za obavljanje složenijih filtriranja od osnovnih programa  Excel automatski filter.

 

Napredni filter je komanda u meniju „ Data " koja omogućava da se koristi kompleksni kriterijum za filtriranje opsega, ali drugačije funkcioniše od Automatskog filtera koji ima komandu u nekoliko važnih načina.

 

Kako izdvojiti spisak svih jedinstvenih vrednosti u opsegu?

 

Jednostavno uneti detalje u Napredni filter, ostavljajući prazan kriterijum, dodajući novu ćeliju u kojoj treba izdvojiti vrednosti kako bi uopšte filtriranje odpočelo i na kraju izabrati „samo jedinstven zapis" obeležiti polje.

 

 

2.  SLOŽENI FILTER

 

Advanced filter

 

Napredno filtriranje pokreće se preko menija Data opciju Filter / Advanced filter.

Opcija Filter the list, in- place omogućava dobijanje filtrirane liste na istom mestu gde je i polazna, a ukoliko filtriranu listu želimo na posebnom mestu to se postiže uz opciju Copy to another location i preko polje Copy to selektuje se gornja leva ćelija na mestu gde će biti filtrirana lista.

Preko polja Lista range selektuje se ceo opseg liste, a preko polja Criteria range selektuje se kriterijum pretrage. Opcija Unique records only onemogućava prikaz  duplikata vraćenih vrsta.

 

 

Ako se filtrirani podatak prikazuje na mestu baze, oni se pomoću naprednog filtriranja  ( Advanced Filterom ) izdvajaju isto kao i AutoFilterom samo se ne pojavljuju padajuće liste u nazivima polja. Zapisi koji ne zadovoljavaju određene kriterijume se skrivaju, a svi ostali se prikazuju. Uslovi po kojima se podaci izdvajaju iz baze moraju biti definisani u posebnom delu tabele koji se naziva criteria range.

 

Advances Filter komanda može se koristiti tek ako se prvo definiše criteria  range. Ono se definiše tako što se u ćelije iznad ili ispod baze koja se filtrira iskopiraju nazivi onih polja za koja se zadaju uslovi filtriranja. Ispod naziva polja treba ostaviti jedan ili više praznih redova da bi se u  njima mogli da upisuju uslovi filtracije. Ako je criteria range definisan iznad ili ispod baze on neće biti sakriven posle filtracije baze.

 

 

 

Podaci u bazi filtriraju se na sledeći način :

 

1) definisanje criteria range,

 

2) premeštanje selektora u bilo koju ćeliju u bazi,

 

3) aktiviranje komandu Data / Filter / Advanced Filter ,

 

 

 

4) u polju List range dijalog okvira Advanced Filter obeležiti u tabeli ili upisati                         adresu cele baze koja se filtrira. Ako je selektor smešten u bazu, ovo polje će samo  popuniti Excel referencom cele baze,

 

5) u polju Criteria range Filter obeležiti u tabeli ili upisati adresu onog dela radne tabele u kome zadaje uslove filtracije ( cruteria range). Ne treba zaboraviti da se u ovu grupu ćelija uključe i one koje sadrže nazive polja,

 

6) čekirati opciju Filter the list, in – place da bi se isfiltrirani podaci prikazali na  mestu baze podataka,

 

7) kliknuti na ekranski taster OK,

 

8) da bi se ponovo obavilo filtriranje sa novim kriterijumom na radnom listu, treba napisati  nove kriterijume u criteria range, zatim aktivirati komandu Data / Filter

Advanced Filter i kliknuti na ekranski taster OK. Komanda Advanced Filter pamti parametre poslednjeg autofiltera. Međutim novim filtriranjem ne zadaju se  novi uslovi nad isfiltriranom bazom podataka već nad originalnom. Višestruki uslovi filtracije zadaju se zajedno u criteria rangu.

 

 

3.  KRITERIJUM SLOŽENOG FILTERA – KOMPARATIVNI KRITERIJUM

 

Kriterijum za složeno filtriranje baze podataka može biti višestruki komparativni.

Komparativni kriterijum omogućava prikazivanje ćelija iz baze koje sadrže specifične vrednosti ili se nalaze u definisanim granicama vrednosti. Komparativni  kriterijum može biti i niz znakova ili jednačina, na primer „Glišić" ili „>=1000". Komparativni kriterijum čine relacioni operator koji nije obavezan i vrednost koja sledi iza njega. U narednoj tabeli prikazani su komparativni operatori.

 

 

Operator

Značenje

=

jednako

> 

veće

< 

manje

>=

veće ili jednako

<=

manje ili jednako

<> 

različito

 

 

U komparativnim kriterijumima je dozvoljeno korišćenje specijalnih džoker znakova, znaka pitanja (?) i zvezdice (*), koji zamenjuju jedan ili više znakova u podacima koji se pretražuju.

 

 

 

4.  FILTRIRANJE:

 

1. Više uslova u jednoj koloni

2. Jedan uslov u dve kolone ili više njih

3. Jedan uslov u jednoj ili drugoj koloni

4. Jedan od dva skupa uslova za dve kolone

5. Više od dva skupa uslova za jednu kolonu

6. Uslovi kreirani na osnovu izračunavanja formule

 

 

4.1. Više uslova u jednoj koloni

 

Ako postoje dva ili više uslova za jednu kolonu, upisuje se tip kriterijuma direktno jedan ispod drugog u odvojenim redovima. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje redove koji sadrže „Stanković", „Petrović" ili „Jovanović" u koloni „Prodavac".

 

Prodavac

Stanković

Petrović

Jovanović

 

 

4.2. Jedan uslov u dve kolone ili više njih

 

Uneti sve kriterijume u isti red opsega kriterijuma da bi se pronašli podaci koji ispunjavaju uslov u dve ili više kolona. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje sve redove koji sadrže reč „Proizvod" u koloni „Tip", „Stanković" u koloni „Prodavac" i vrednost prodaje veću od 1.000 Din.

 

Tip

Prodavac

Prodaja

Proizvod

Stanković

>1.000

 

 

4.3. Jedan uslov u jednoj ili drugoj koloni

 

Uneti kriterijume u različite redove opsega kriterijuma da bi se pronašli podaci koji ispunjavaju uslov u jednoj ili drugoj koloni. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje sve redove koji u koloni „Tip" sadrže reč „Proizvod", u koloni „Prodavac" reč „Stanković" ili vrednost prodaje veću od 1.000 Din.

 

Tip

Prodavac

Prodaja

Proizvod

 

 

Stanković

 

 

>1000

 

 

 

 

4.4. Jedan od dva skupa uslova za dve kolone

 

Upisati kriterijume u odvojene redove da bi pronašli redove koji ispunjavaju jedan od dva skupa uslova, gde svaki skup uključuje uslove za više kolona. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje redove koji u koloni „Prodavac" sadrže reč „Stanković" i vrednost prodaje veću od 3.000 Din., kao i redove za prodavca „Petrovića" i vrednost prodaje veću od 1.500 Din.

 

Prodavac

Prodaja

Stanković

>3.000

Petrović

>1.500

 

 

4.5. Više od dva skupa uslova za jednu kolonu

 

Uključiti više kolona sa istim naslovom da bi pronašli redove koji ispunjavaju više od dva skupa uslova. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje vrednost prodaje između 5.000 i 8.000, kao i prodaje čija je vrednost manja od 500.

 

Prodaja

Prodaja

>5.000

<8.000

<500

 

 

 

4.6. Uslovi kreirani na osnovu izračunavanja formule

 

Kao kriterijum može se koristiti izračunata vrednost koja je rezultat formule (formula: niz vrednosti, referenci ćelija, imena, funkcija i operatora u ćeliji koji zajedno daju novu vrednost. Formula uvek počinje znakom jednako (=).). Kada se koristi formula za kreiranje kriterijuma, ne treba koristiti oznaku kolone kao oznaku kriterijuma; oznaka kriterijuma treba da ostane prazna ili koristiti oznaku koja ne predstavlja oznaku kolone u opsegu. Na primer, sledeći opseg kriterijuma prikazuje redove koji u koloni C imaju vrednost veću od prosečne vrednosti u ćelijama C7:C10.

 

=C7>AVERAGE($C$7:$C$10)

 

Formula mora imati jednu od dve vrednosti a to su:TRUE ili FALSE

Ukoliko postoje greške i Microsoft Excel ih prikazuje kao  #NAME? ili #VALUE! u ćeliji koja sadrži kriterijum, ta greška se može zanemariti jer ona ne utiče na filtriranje opsega.

Kod provere podataka, Microsoft Excel ne razlikuje velika i mala slova.

Filtrirati se mogu sve stavke koje počinju tekstom. Na primer, ukoliko se tekstualno otkuca Pet kao kriterijum, Microsoft Excel pronaći će „Petrović", „Petrić" i „Petronijević".  Za pnonalaženje određenog teksta potrebna je formula, gde tekst predstavlja tekst koji treba pronaći.  =''=tekst''

 

 

5.  DŽOKER ZNAKOVI

 

Ovi džoker znakovi se mogu upotrebiti kao kriterijum.

 

Upotrebite                                                  Da biste pronašli

? (znak pitanja)                                             Bilo koji znak

Npr.  ko?ka pronalazi „koska" i „kocka"

 

* (zvezdicu)                                                 Veći broj znakova

Npr. *istok pronalazi „Severoistok" i

„Jugoistok"

 

~ (znak tilda) iza koga piše ?, * ili ~                Znak pitanja, zvezdicu ili znak tilda

Npr.  fy91~? pronalazi „fy91?"

 

Нема коментара: